Chovatelská stanice Iluze
Lucie Lašová Podmelová
Libčany (okres Hradec Králové)
telefon: +420 733 661 457
e-mail: podmelova.lucie@seznam.cz

Aguti a solid aguti

Aguti černá/červená (aguti zlatá)

Naše chovatelská stanice se přednostně věnuje chovu jednobarevných anglických crestedů v barvě aguti černá/červená a solid aguti černá-červená, okrajově také barvám černá a červená. Následující odstavce jsou především o barvě aguti černé/červené a informace se tak mohou od ostatních aguti barev lišit.

Přirozená barva divokého morčete je aguti zlatá, tedy aguti černá/červená. U divokého morčete ale není tak tmavá, jako u ušlechtilých výstavních morčat. A protože aguti je jedna z nejstarších barev, na výstavách byla v Anglii k vidění již před 100 lety. Nejprve to byly aguti zlatá a aguti stříbrná, později i další barevné varianty. Dostupné záznamy ukazují, že již v roce 1931 na výstavě v Bradfordu vyhrálo ocenění Best In Show (nejlepší morče výstavy) aguti zlaté morče a v roce 1943 získalo toto ocenění morče v aguti stříbrné. Není tedy překvapením, že aguti zlatá byla jednou z prvních barev výstavních morčat. Některé starší knihy ovšem dokazují, že kromě aguti zlaté, byla známa morčata i v jakési „aguti šedé“ barvě. Je možné, že tato aguti šedá byla později nahrazena aguti stříbrnou, ale zda se jednalo o geneticky stejné morče, není známo.

Barva aguti je charakteristická tím, že chlup tvoří dvě barvy – barva základní a krycí. Každý chlup má při tom od kořínků barvu základní, následuje kroužek krycí barvy a konec chlupu má opět základní barvu. Tento efekt se nazývá aguti a je přítomný po celém těle. Na břiše je tvořen tzv. břišní pruh a jeho chlupy mají barvu základní pouze u kořene a větší část chlupu má barvu krycí.

Od 1. 7. 2019 je v České republice uznáno dvanáct aguti barev, přičemž spodní barva chlupu je buď černá, čokoládová nebo blue a krycí barva neboli barva tickingu je červená, oranžová, buff, krémová, bílá nebo amber. Správný zápis barev – na první místo píšeme skupinu (tzn. aguti , solid aguti), následuje základní barva / krycí barva.

Máme tedy:

Aguti černá/červená (spodní barva černá, krycí barva červená)
Aguti černá/buff (spodní barva černá, krycí barva buff)
Aguti černá/krémová (spodní barva černá, krycí barva krémová)
Aguti černá/bílá (spodní barva černá, krycí barva bílá)
Aguti blue/amber (spodní barva blue, krycí barva amber)
Aguti blue/buff (spodní barva blue, krycí barva buff)
Aguti blue/krémová (spodní barva blue, krycí barva krémová)
Aguti blue/bílá (spodní barva blue, krycí barva bílá)
Aguti čokoládová/oranžová (spodní barva čokoládová, krycí barva oranžová)
Aguti čokoládová/buff (spodní barva čokoládová, krycí barva buff)
Aguti čokoládová/krémová (spodní barva čokoládová, krycí barva krémová)
Aguti čokoládová/bílá (spodní barva čokoládová, krycí barva bílá)

Aguti zlatá – Geneticky se jedná o černé morče s přítomností aguti genů, které vytváří červenou špičku chlupu a zároveň červený břišní pás. Chlup je tvořen dvěma barvami, základní spodní barvou (černá) a barvou krycí (červená). Od kořínků má chlup barvu základní-spodní, následuje kroužek krycí barvy a zakončen je špičkou opět spodní barvy základní. U břišního pruhu ticking chybí, ale chlup je tvořen také dvěma barvami. Základní barva je pouze u kořene chlupu, krycí barva je zastoupena na zbylé větší části chlupu.


Následující řádky jsou o crestedech a hladkých v aguti zlaté barvě. Snažíme se co nejvíce přiblížit žádoucímu vzhledu morčete. Jak by tedy dokonalé morče v aguti barvě mělo vypadat:

Typ a stavba

Tělo by mělo být krátké, pevné, silné, s širokými a dobře osvalenými rameny, bez vystouplých kolen a kyčlí. Předhrudí by mělo být plné a široké, lopatky také dobře osvalené. Hřbet by neměl být příliš dlouhý, měl by být široký a pevný, zadní část by měla být plná a oblá. Morče by mělo působit kompaktním dojmem, nesmí být příliš tučné. Velikost by měla odpovídat věkové třídě morčete.

Hlava, oči, uši

Hlava by měla být krátká a široká, s mírně zakřiveným profilem, nad nozdrami jemné zaoblení, tváře by měly být plné. Hlava přechází v krátký a silný krk. Oči by měly být velké, jasné, kulaté a s dostatečnou mezerou mezi nimi, tedy široce posazené, poněkud vystouplé. Uši by měly být co největší a visící dolů klopené, nízko posazené, dolní okraj uší by měl být rovnoběžně se zemí, dobře položené, a dostatečně široké. Anglický crested má na hlavě čelní rozetu (tzv. korunku), která je kulatá a dostatečně uzavřená, její střed není větší než špendlíková hlavička.

Hustota a délka srsti

Srst musí být měkká, hustá a lesklá, dobře přiléhající k tělu, čistá, upravená bez uvolněných krycích chlupů, tedy souměrně krátká. Měla by působit zdravým a celistvým dojmem. Srst nespadává na bocích. Délka srsti u crestedů a hladkých je maximálně 2,5 cm (samečci občas mívají srst delší).

Barva

Barva by měla být jasná a lesklá. Spodní i krycí barva by měla být stejná po celé délce bez výrazného zesvětlení. Barva po celém těle by měla být rovnoměrná, bez skvrn, stínování nebo příměsi jiné barvy.

Barva na hlavě by měla být stejná jako na těle, mezi předníma nohama a směrem k ramenům nesmí být světlá. Světlejší zbarvení od koutů tlamičky směrem ke hrudníku se objevuje u aguti zlatých a jedná se také o nežádoucí jev. U aguti stříbrných se to objevuje méně.

Nohy by měly být opět stejně zbarvené jako zbytek těla, ale většinou bývají světlejší. Pokud je barva na nohou ok, většinou je světlejší barva po těle. Ale i když bude mít morče nohy světlejší nebo tmavší, ticking by měl být stále dobře viditelný.

Ticking

Ticking by měl být ostrý, krátký, rovnoměrný po celém těle. Ticking by měl z hrudi vést mezi přední nohy, nohy musí barevně odpovídat tělu a hrudníku. Na hrudi a krku musí být ticking stejně zřetelný jako jinde.

Břišní pruh

Barva břicha by měla být stejná jako barva tickingu. Břišní pruh by měl mít jasně ohraničenou linii, měl by být co nejužší, bez tickingu, při pohledu z boku na morče by neměl být vidět. Spodní barva by neměla být prokvetlá a krycí barva by měla být celistvá.

Oční kruhy

Morče by nemělo mít výrazné oční kruhy (u dospělých by kruhy neměly být vůbec, u mladých mohou být oční kruhy ještě vidět, ale po přesrstění by měly mizet).

Aguti stříbrná má zřejmě více nedostatků co se barvy týče. Pokud je ticking delší, je zastoupeno tedy i více bílé barvy. To opticky morče zesvětluje a je pravděpodobné, že bude mít i poměrně světlý břišní pruh, světlou barvu kolem hrudníku a čelistí a velké oční kruhy. U aguti stříbrných se objevují rozdíly v barvě na těle a na nohou, protože chlupy na nohou jsou krátké a tak opticky vypadají tmavší než zbytek těla. Je ale lepší, aby byly nohy tmavé než příliš světlé.

Solid aguti

Rozdíl mezi barvou aguti a solid aguti je taková, že solid aguti má ticking i na břiše a nemá tedy břišní pruh. Přítomna je mutovaná forma aguti genu, která vytváří ticking i na břiše. Do Evropy se dostala z USA a již zde tato barva dostala název solid aguti.

Rozdíl mezi aguti zlatou a solid aguti zlatou by měl být POUZE v břišním pruhu. Ticking a barva by měla být stejná. U nás je však často na první pohled vidět rozdíl mezi aguti a solid, protože aguti je většinou o dost světlejší, s očními kruhy a světlou barvou mezi předníma nohama.

Celkové vybarvení solid aguti by mělo být ve věku 6 měsíců.