Chovatelská stanice Iluze
Lucie Lašová Podmelová
Libčany (okres Hradec Králové)
telefon: +420 733 661 457
e-mail: podmelova.lucie@seznam.cz

Péče o morčata

Pořizujeme morče

Pokud se rozhodnete pořídit si morčátko, myslete prosím na to, že dvěma bude určitě lépe. Protože morčata jsou společenská zvířata, tak si budou neustále dělat společnost. Nemusíte si tak dělat starosti, že morče strádá, když je doma samo a vy musíte do práce nebo do školy. Nemusíte se ani bát, že dvě nebo více morčátek neochočíte, když budou spolu. Mohou to být velcí mazlové a ochočení už záleží jen na vás. Dále se zamyslete nad tím, jestli chcete raději samečka nebo samičku. Pokud budete chtít morčátka dvě, nejlepší jsou dva samečci nebo dvě samičky a pokud si obě morčátka nebudete brát už společně, například sourozence z jednoho vrhu nebo dvě stejně stará morčata, je dobré seznámit je hned od malička. Pokud už doma jedno morčátko máte, je lepší pořídit k němu mládě. Je tak větší pravděpodobnost, že si na sebe oba lépe zvyknou. K dospělému samečkovi dáváme vždy jen mládě po odstavu! Co se týče mazlení, dle mého názoru jsou lepší dva samečci. Přece jen to jsou kluci, jsou klidnější než holky a pokud jsou na sebe zvyklí, nemívají neshody. Samičky mohou mít různé nálady a jsou dokonce samičky, které dokáží jiné samičky pěkně šikanovat.

Pokud chováme více morčátek společně, je většinou jedno z nich dominantní. Stát se ale může, že dominantních jedinců bude více a mohou mezi nimi vzniknout konflikty. Obecně jsou více konfliktní samci, ale i některé samice jsou raději, když mají ubikaci jen pro sebe. Chovat dohromady samce se samicí rozhodně nedoporučujeme, pouze v době plánovaného krytí a odchovu mláďat. I tak je ale vhodné samečka od samičky oddělit pár dní před porodem (sameček by mohl samičku ihned po porodu opět nakrýt a to rozhodně neprospívá jejímu zdravotnímu stavu).

Zvažte také, prosím, zda nemůžete být Vy nebo někdo z Vaší domácnosti alergický buď na samotné zvíře nebo na podestýlku či seno.