Chovatelská stanice Iluze
Lucie Lašová Podmelová
Libčany (okres Hradec Králové)
telefon: +420 733 661 457
e-mail: podmelova.lucie@seznam.cz

Péče o morčata

Krmení a výživa

Morče je býložravec a potřebuje ke svému životu dostatečný přísun vlákniny a vitaminu C. V přírodě se jeho strava skládá hlavně z čerstvé trávy a bylinek, v domácím prostředí potom ze sena a čerstvé zeleniny.

U nás morčátka krmíme po celý den senem, dále mají neustále k dispozici pitnou vodu, jednou denně podáváme výběr zeleniny (cca 80g pro jedno dospělé morče). Zelenina nesmí být zapařená, plesnivá nebo shnilá, neměla by být přímo z lednice. V létě dáváme místo zeleniny trávu a bylinky a jako doplňkové krmivo po celý rok ovoce a granule se zvýšeným podílem vitamínu C – morče si jej totiž nedokáže samo vytvořit, a proto jej podáváme jednou denně v těchto doplňcích. Vitamín C podáváme ve zvýšené míře březím a kojícím samicím a mladým morčatům a to ve formě prášku, který se rozpouští ve vodě nebo se sype přímo na krmivo. Je samozřejmě na Vás, pro jakou formu doplňkového krmiva se rozhodnete. Morčátkům nepodáváme žádné směsi kupované ve zverimexech nebo přes internet, které obsahují drůbeží moučku, obiloviny, sušené ovoce, škroby, tuky, přidaný cukr, barviva a další látky. Ze směsí můžeme doporučit domácí směsi například z CHS Ebony, které jsou připravované přímo dle potřeb morčátek bez přidaných látek a jedná se spíše o směs sušeného ovoce a bylinek.

Obrušování zubů

Morčátkům zoubky dorůstají jako ostatním hlodavcům. Pro obrušování zoubků podáváme nejlépe větve z ovocných a dalších nejedovatých stromů či keřů. Pokud nemáme k dispozici větvičky, v nejnutnějším případě podáváme tvrdý chleba (rozhodně ne rohlíky či bagety!). Morčata si obrušují zuby zejména senem.