Chovatelská stanice Iluze
Lucie Lašová Podmelová
Libčany (okres Hradec Králové)
telefon: +420 733 661 457
e-mail: podmelova.lucie@seznam.cz

Péče o morčata

Bydlení

Jaký typ zvolit

Dnes už existuje spousta možností výběru takové ubikace, aby vyhovovala morčátku a líbila se i nám. Velikost je třeba přizpůsobit počtu chovaných morčat. Rozhodnout se můžeme pro klec, plastový box, akvárium, morčecí skříň,… Nejlepší je samozřejmě klec, je zde zajištěn průchod vzduchu a můžeme ji zavřít. Naše chovatelská stanice má morčátka v klecích o rozměrech cca 100cm x 60cm pro 2–3 morčata.

Podestýlka

Možností vybrat dnes vhodnou podestýlku je také nepřeberné množství. V CHS Iluze používáme piliny nebo hobliny. Další možností je ekologická podestýlka Asan, která je vhodná i pro alergiky, má nízkou spotřebu, výbornou savost a absorpci pachů. Dále dřevěné pelety, kukuřičná podestýlka, konopná podestýlka a jiné. Obecně ale doporučujeme co nejměkčí podestýlku, protože morčátka by některé typy podestýlek mohly tlačit a způsobovat otoky či otlaky na tlapkách. Seno ani slámu jako podestýlku nedoporučujeme, zejména kvůli nízké savosti a špatné absorpci pachů.

Vybavení ubikací

Kromě podestýlky budete potřebovat také jesličky nebo kuličku na seno, keramickou misku, napáječku, případně domeček, pelíšek nebo záchůdek.

Údržba

Údržba se týká pravidelného čištění. Je vhodné nádobu nejen vybrat, ale dle potřeby také umýt a vyčistit čisticím přípravkem (lze koupit přímo na klece, výborným dezinfekčním a čisticím prostředkem je také kuchyňský ocet, nepoužíváme saponáty). Čistíme jednou za měsíc (nebo dle potřeby) také misku, napáječku, domeček, mřížky klece a další vybavení, které v kleci máme.